Jesteś tutaj: Start / Dla studentów / Ogłoszenia

Ogłoszenia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Otwarte Zebranie Katedry Pedagogiki

Zapraszamy na naukowe zebranie Katedry Pedagogiki w formule otwartej dla wszystkich Pracowników Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Gościem specjalnym spotkania będzie Profesor José Reis-Jorge z Uniwersytetu w Lizbonie - ISEC Lisboa-Instituto Superior de Educação e Ciências. W swoim wystąpieniu prof. José Reis-Jorge zaprezentuje obszar swoich zainteresowań naukowo-badawczych obejmujący kształcenie nauczycieli i ich rozwój profesjonalny/zawodowy, superwizję w szkolnictwie wyższym, a także szeroko rozumianą edukację inkluzyjną.

Przedstawi także możliwości nawiązania współpracy naukowej w ramach określonej działalności badawczej uczelni, którą reprezentuje.

Zebranie odbędzie się 20 maja 2024 roku  w godzinach 11.30-12.30, sala 607.

Serdecznie zapraszamy.

 

dr hab. Małgorzata Piasecka, prof. UJD

Kierownik Katedry Pedagogiki

16 maja 2024

Pracownicy Wydziału Nauk Społecznych w audycji Radia Jasna Góra "Bezpieczna Przystań"

Pracownicy Wydziału Nauk Społecznych Prodziekan ds. Studencko-Dydaktycznych dr Wioleta Duda, dr hab. Izabela Krasiejko, prof. UJD i dr Anna Banasiak w audycji Radia Jasna Góra "Bezpieczna Przystań" prezentują kierunki studiów na Wydziale Nauk Społecznych oraz formy prowadzenia zajęć dydaktycznych. Zapraszamy do wysłuchania.

Rozmowa z dr hab. Izabelą Krasiejko, prof. UJD

Rozmowa z dr Wioletą Duda

Rozmowa z dr Anną Banasiak

 

9 maja 2024

Dzień Rektorski

Z okazji Wiosny Studentów "Juwenalia 2024" ogłasza się w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie 17 maja 2024r. (piątek) Dniem Rektorskim. 

 Dzień Rektorski

7 maja 2024
Przejdź do - Za nami cztery dni wydarzeń psychologicznych

Za nami cztery dni wydarzeń psychologicznych

Od 23 do 26 kwietnia 2024 roku Katedra Psychologii we współpracy ze studentami oraz z udziałem zaproszonych Gości, realizowała projekt  T y d z i e ń   P s y c h o l o g i i. W trakcie trwania Tygodnia, zorganizowano dwie sesje wykładów pt. Człowiek pod lupą psychologów, w ramach których prelegenci prezentowali następujące treści:

1. Strata i żałoba. O tęsknocie, która wydaje się być bez końca,  

2. Trudna droga do rodzicielstwa. Doświadczenie niepłodności w związku, 

3. O modelu pracy psychologa w szkole,

4. Spotkanie i wywiad z Magdą.  

Dla studentów i słuchaczy przygotowano cykl warsztatów o tematyce:

1. Komunikacja w ludzkiej przestrzeni,  

2.  Praca psychologa z dzieckiem w spektrum autyzmu, 

3.  Psychologiczna praca ze zmienionymi stanami świadomości na przykładzie mindfulness i marzeń sennych, 

4.  Nie jestem małym chłopcem przełamywanie stereotypów na temat neuroróżnorodności.

Zaplanowano również prelekcje i prezentacje Psycho … dzieje się! 

1. Wolontariat oczami wolontariusza,

2. Refleksje seniorów o życiu, w wywiadach studentów,

3. Jak działa  mózg psychopaty? Zaś prezentacja aktywności studenckich kół naukowych, poprzedziła panel z interesariuszami Okrągły stół.   

Tydzień Psychologii zainaugurowali JM Rektor, Władze Dziekańskie Wydziału Nauk Społecznych oraz b. Kierownik Instytutu Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Opavie z Republiki Czeskiej.

Wydarzeniom towarzyszyła wystawa „Zdrowie psychiczne młodych i dojrzałych” przygotowana ze studentami kierunku Psychologia.

 

Opracowała dr hab. Elżbieta Napora, prof. UJD

29 kwietnia 2024

Informacja dla studentów

Szanowni studenci

Uprzejmie informujemy, że zapisy  na przedmiot seminarium dyplomowe/magisterskie dla kierunków Pedagogika specjalna, Psychologia, Analityka i kreatywność społeczna, Politologia oraz Bezpieczeństwo narodowe I stopień odbędą się za pomocą systemu USOS-web od 22.04.2024 r. od godz. 8.00 do 26.04.2024 r. do godz 23:59.

18 kwietnia 2024
Przejdź do - Tydzień Psychologii

Tydzień Psychologii

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach Tygodnia Psychologii zorganizowanego przez  Katedrę Psychologii na Wydziale Nauk Społecznych. Podczas czterech dni, zaplanowano kilka tematycznych warsztatów dla studentów, doktorantów i słuchaczy, które zostaną potwierdzone stosownymi zaświadczeniami. Ponadto, zapraszamy do udziału w sesji na temat: Człowiek pod lupą psychologów; udziału w spotkaniu z Magdą; prelekcji i prezentacjach. W czwartym dniu odbędzie się Okrągły stół z zaproszonymi interesariuszami z udziałem studentów, nie tylko z naukowych kół studenckich. 

Wydarzeniom będzie towarzyszyła wystawa plakatów pod tytułem: Zdrowie psychiczne młodych i dojrzałych, przygotowana przez studentów 2. i 3. roku Psychologii pod kierunkiem pracowników Katedry.

W załączeniu ścieżka dźwiękowa programu wydarzenia

18 kwietnia 2024
Przejdź do - Młodzi Polacy w dynamicznie zmieniającym się świecie - perspektywy, znaczenie, wyzwania

Młodzi Polacy w dynamicznie zmieniającym się świecie - perspektywy, znaczenie, wyzwania

W dniu 9 kwietnia 2024 pracownicy Wydziału Nauk Społecznych, dr Wioleta Duda Prodziekan WNS oraz dr inż. Wioletta Sołtysiak, na zaproszenie  młodzieży oraz dyrekcji Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie, uczestniczyli w panelu eksperckim pt. Młodzi Polacy w dynamicznie zmieniającym się świecie - perspektywy, znaczenie, wyzwania.

Celem panelu było znalezienie odpowiedzi na pytania związane z sytuacją i przyszłością młodzieży. Tematy na jakie odpowiadali eksperci to m.in.: wyzwania stojące przed dzisiejszą młodzieżą, ścieżka rozwoju edukacyjnego i zawodowego, udział młodzieży w debacie publicznej, różnice pokoleniowe, wykluczenie informacyjne, zagrożenia w świecie rzeczywistym i wirtualnym. 

Ponadto, nasi pracownicy przeprowadzili rozmowy z dyrekcją szkoły, z nauczycielami, z zaproszonymi gośćmi, na tematy społeczne nurtujące nauczycieli jak i personel zarządzający palcówkami szkolnymi. Była to również świetna okazja do zaprezentowania oferty kierunków i możliwości, jakie daje nasz Uniwersytet.

opracowała: dr inż. Wioletta Sołtysiak

12 kwietnia 2024
Przejdź do - Projekt językowy Tandem

Projekt językowy Tandem

Szanowni Państwo, 

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że polsko-niemiecka wymiana językowa pod hasłem Tandem odbędzie się w tym roku już po raz 30. Tandem jest inicjatywą stowarzyszenia GFPS e.V., które od lat organizuje wyjazdy i projekty w Polsce i za granicą.

W tym roku tj. 2024 Tandem odbędzie się w Rauenstein w Turyngii, w Niemczech, w okresie od 12 do 28 sierpnia.

Studentów i innych zainteresowanych w wieku do 26 lat, których pasjonuje język niemiecki, poznawanie kultur i spędzenie czasu w międzykulturowym gronie, zachęcamy do składania wniosków. Termin składania wniosków upływa 15 maja 2024 r. 

Znajomość języka niemieckiego na poziomie C1/C2 nie jest wymagana, uczestnicy będą mogli nauczyć się języka nawet od podstaw! 

Więcej informacji można znaleźć w załączniku i na naszej stronie internetowej: https://www.gfps.org/termine/2024/deutsch-polnisches-tandem-2024

Dodatkowo w załączniku przesyłamy nasz plakat, który można wydrukować
i powiesić na uczelni w widocznym miejscu, żeby jeszcze bardziej zachęcić kandydatów do wzięcia udziału w tegorocznym projekcie!

Będzie nam niezmiernie miło, jeśli udostępnią Państwo tego maila do różnych wydziałów na uniwersytecie. 

 

Z wyrazami szacunku. 

Org-Team Tandem 2024
9 kwietnia 2024

Życzenia

na zdjęciu biało-złote jajka i życzenia świąteczne

 

27 marca 2024
Przejdź do - Seminarium "O kobietach i z kobietami"

Seminarium "O kobietach i z kobietami"

O kobietach i z kobietami - to tematyka seminarium zorganizowanego na Wydziale Nauk Społecznych UJD w dniu 12 marca 2024 r. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu, które otworzył dr hab. Daniel Kukla, prof. UJD, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, przyjęły Magdalena Mucha, dyrektorka zarządzająca w firmie zajmującej czołowe miejsce w branży network oraz Iwona Brzezowska, dyrektor Zespołu Szkół im. gen. W. Andresa w Częstochowie. Seminarium moderowały: dr Wioleta Duda, Prodziekan ds. studencko-dydaktycznych WNS i pełnomocniczka Rektora ds. planu równości w UJD oraz dr Joanna Górna, prof. UJD, pełnomocnik Rektora ds. równego traktowania. 

opracował: dr Karol Motyl

14 marca 2024